Býčí zápasy

17. srpna 2015 v 22:26 | Lukáš Fangovich |  Aktuálně
Když se to vezme kolem a kolem, tohle je týrání zvířat, které podporují masy fanoušků a médií. I přesto se najdou tací, co v tom vidí barbarismus. A co v tom vidím já?

Pokud sledujete, co "hýbe světem", pak možná víte, že jakýsi toreádor málem přišel o život, když ho býk mohl málem zabít. Byl kolem toho velký humbuk a pokud vím, býk byl zabit záhy poté. Takže jestli jsem to dobře pochopil - když toreádor zabije býka, je to náramná zábava. Když býk přizabije toreádora, je to tragedie.
Ale Lukáši, ty přece nemůžeš srovnávat život lidský s tím zvířecím! Nemůžu, a přece to dělám. Pokud totiž budeme dále shazovat práva zvířat, brzo jediná zvířata v klecích budou naši zločinci.
K této situaci se vyjádřil můj oblíbený komik, takzvaný 'hlas zvířat', Ricky Gervais. Jeho reakce byla dost působivá, vysloužila si vlnu kritiky, ale také velkou vlnu solidarity, příspěvek označilo přes 22 tisíc lidí 'to se mi líbí', a mnoho napsalo pozitivní - s Rickym souhlasné reakce. A co on řekl?
"The truth is, I do prefer the bull to win. I've said very often I'd rather you didn't fight a bull. But if you choose to torture an animal to death for fun, I hope it defends itself. Self-defence is no offence."
(překlad: Pravda je taková, že bych byl radši, kdyby zvítězil býk. Říkávám poměrně často, že lepší by bylo s býky nezápasit. Ale pokud si vyberete mučit zvíře pro zábavu, doufám, že se bude bránit. Sebeobrana není útok.)
Když na naší školu zavítal španěl Alberto, mohli jsme se ho na leccos ptát. A já jsem se zeptal na jeho názor na býčí zápasy. Řekl, že je to pro tamní obyvatele zdroj zábavy, kulturní akce. Ano, jiný kraj, jiný mrav. Pro mě nechutné, pro ně tradice, ovšem to samé jako halal a další věci.
Na čí straně stojím já - na býkově, nebo ještě lépe, na Rickyho. Býčí zápasy by se měly omezit, ne-li kompletně zrušit. Lehce se řekne ale hůře se udělá, diktovat do cizí kultury, přeci jen, kdyby nám taky zakázali něco nám tradiční jenom kvůli tomu, že se to někomu nelíbí, nedělali bychom to s úsměvem na tváři.
Rickyho názor na věc můžete shlednout na tomto odkaze.
Na čí straně stojíte Vy, stojíte-li na nějaké?
 


Komentáře

1 R. R R. R | Web | 17. srpna 2015 v 23:01 | Reagovat

Na straně býka, ačkoliv mi vadí srovnávat lidský život se zvířecím.

Zvíře má právo se bránit. Následovné zabití býka po smrti toreadora mi přijde nesmyslné, ale to se koneckonců dá říct o celých býčích zápasech. Lidi to baví, protože je to zajímavá a napínavá podívaná, ale už si neuvědomují, že to zvíře skutečně přichází o život.

Vidím to jako formu týrání zvířat, která se skrývá za nálepkou tradice a zábavy. Naštěstí to vzbuzuje čím dál větší vlnu kontroverze a proto jsou býčí zápasy postupně zakazovány. Na druhou stranu, býčí zápasy bez zabíjení zní jako zajímavý nápad. (např. recortes)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama