Co budou dělat bezdomovci v elektronické éře?

10. srpna 2015 v 20:44 | Lukáš Fangovich |  Úvahy
Nikdy bych na toto téma nepřišel, nebýt jednoho mého přítele, kterého mám přidaného na facebooku. Krom velmi vtipných historek, které běžně přidává, teď přidal i něco, co se mi posledních pár hodin prohání hlavou - co budou dělat bezdomovci, jestli-že jednou přejdeme do elektronické podoby transakcí?

Nejdříve, nedávno jsem našel jeden velmi zajímavý Pražský projekt Pragulic, tedy Praha z pohledu bezdomovce. Je to opravdu zajímavé. Ale to se tohoto článku vůbec netýká. Nebudu zde zveřejňovat tu histroku, co kamarád na svůj facebook zveřejnil, ale zkrátím to: jel do práce přes MHD, kde ho bezdomovec slušně oslovil a diskutoval s ním na úrovni. Když jej zdrvořile požádal o peníze, kamarád odvětil, že nemá žádné drobné, a tak mu z lítosti věnoval svou svačinu. Drobné opravdu neměl, měl pouze platební kartu. Ano, ano, bezdomovci si za to můžou sami a určitě by to utralili na laciný víno a cigarety. Ale ne všichni, osobně si třeba myslím, že právě ten pán-bezdomovec to mohl utratit za něco potřebného.
Pomalu začínáme přecházet do elektronických transakcí. A čím více budeme používat karty a omezíme drobné, mnoho bezdomovců tím přijde o to, co je živí. Budu citovat jednu hlášku z projektu Pragulic: "Nedostanu podporu, protože neplatím za popelnice." Takže bezdomovci se opravdu živí převážně tím, co dostanou.
Jen abych na chvilku odběhl od tématu, jak jsem jednou byl ve Francii, konkrétně v Paříži, bylo tam spoustu bezdomovců, naštěstí pro ně dostávali docela slušené peníze. Ovšem nebylo mi líto těch lidí na ulici jako spíše těch nebohých zvířat, které zvyšují těm bezdomovcům příjem. Třeba jsme potkali, tuším že to bylo kousek od Notre Dame, dámu, která hrála na housle, a vedle ní seděla roztřesená, ustrašená kočička oblečená v srandovních šatech. Nebylo mi líto tolik té paní jako té kočky, možná pro některé je to hloupost, ale já mám opravdu rád zvířata a to mi přišlo smutné.
Zpátky k tématu, jakmile tedy nastolí doba elektroniky a nebudeme mít třeba žádné drobáky, co potom? To už potom nebude nikdo nic dávat? Buď se budeme muset starat my, do té doby, než teoreticky jednou přijdeme o fyzickou měnu, nebo se začne starat stát. Nicméně pochybuji, že se zdejší mafie bude starat o bezdomovce. Hrozí snad tomuto "druhu" vyhynutí?
 


Komentáře

1 Whirpy Whirpy | E-mail | Web | 11. srpna 2015 v 22:33 | Reagovat

Zajímavá úvaha. Nevím ani co bych na to psala, je to k zamyšlení no. Kdoví co s nima bude a co když jich třeba bude ještě přibývat?
Jinak v Pařiži jsem byla taky, na bezdomovce je to tam bohaté. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama