Doktor Jekyll a pan Hide

10. srpna 2015 v 21:37 | Lukáš Fangovich |  Témata týdne
Je možné, že jste se s těmito jmény někdy za nějakých okolností seznámili. Pokud si to ovšem již nepamatujete, nebo tuto osobu (ač se zdají být dvě) neznáte, já vám ho přiblížím. Původní předloha je založená na knize (v českém překladu) Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda. Osobně jsem tuto knihu ještě nečetl, ale již jí mám uloženou ve svém mobilu a je jen připravena na rozečtení. Vážený doktor Jekyll vytvořil jakousi drogu, díky které se mění na pana Hyda a přes noci drancuje Londýn. Časem ovšem začíná pan Hyde svévolně přebírat nad doktorem Jekyllem moc. A co že toto má společného s tématem týdne?

Lidé se rodí jako Henry Jekyll. Postupem jak dospívají získávají doktorát a začínají tvořit drogy. Jednou ale přijde ten zlom, kdy tu drogu vyskouší. Něco se vytvoří uvnitř nich, a to pan Hyde. Občasně pana Hyda sami povolají. Pokud ho ale budou povolávat moc často, co se stane?
Jistě to také znáte, jako příklad můžeme uvést třeba čokoládu. Dáte si jeden čtvereček, a řeknete si, že to stačí. Pak si ale řeknete, že další čtverček vás přeci nezabije. A další a další. Až z docela výjimečné věci jako čokolády se stane zcela běžná věc. A zatímco výjimečné věci se snažíme používat v co nejnutnějších situací, běžné věci používáme za každých okolností. A tak pan Hyde bude vylézat čím dál častěji, až vlastně bude zcela běžný. A to je poté pozdě.
Teď si tyto postavy pojmenujme po vlastnostích a konečně se dostaňme k tématu týdne. Doktor Jekyll je obyčejný člověk. Pan Hyde je jeho vnitřní démon. A opět zmíním první větu druhého odstavce - každý se rodí jako Henry Jekyll. Každý se rodí jako hodný člověk. Pokud je ale pod špatným vlivem, probudí se v něm jeho zlé dvojče, vnitřní démon. A pokud ten špatný vliv zůstane, vnitřní démon začně přebírat kontrolu až se z dobrého člověka stane člověk zlý. Psychopat.
Sleduji Hru o Trůny. A, abych nespoileroval, pokusím se toto říci nějak šetrně. Ve Hře o Trůny jsou dvě postavy. Jedna je nenáviděný psychopat, druhá je nerozhodný měkký chlapec. A nastala jedna situace, která si žádala tvrdý zásah. Zatímco byl nenáviděný psychopat odstaven, nerozhodný měkký chlapec ovládal scénu. Teda, neovládal. Byl na to moc měkký. V ten moment si všichni uvědomili, že i když byli rádi že nenáviděný psychopat byl pryč ze hry, někdy by ho chtělo povolat zpět, zasáhnout a pak zase odhodit.
Opět přejdu z těch metafor a už na konec tohoto článku, někdy musíte zakročit, vypustit pana Hyda. Ale zůstaňte sami sebou, zůstaňte doktorem Jekyllem. Vězte, kdy jednat mysli a kdy srdcem. Doktor Jekyll a pan Hyde.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama