Myšlení o ničem

17. srpna 2015 v 21:38 | Lukáš Fangovich |  Témata týdne
Pokud nemůžu usnout, říkám si takzvané 'bedtime paradox', čili naprosté mindfucky, které se budu snažit vyřešit, to mě unaví a usnu. A nebo taky budu přemýšlet více zůstanu při smyslech. Jak kdy. Ale je jeden nevyřešitelný paradox, nebo spíše úkol: mysli o ničem.

To je takhle. Člověk vždycky přemýšlí. Může ale nepřemýšlet, vypnout a nevnímat? Ne. Protože pokud vypnete, myslíte o tom, jestli myslíte o ničem. A to je myšlení. Nemyslet není možné, ledaže bychom tedy asi umřeli. A to nikdo z nás nechce, doufám.
Zkusím vám rozebrat normální situaci. Ležím v posteli, a najednou mě napadne: Můžu přemýšlet o ničem? Dobře, jdu nepřemýšlet. Už přemýšlím o ničem? Ne, teď přemýšlím, nesmím mluvit v hlavě. Tak, už-- ne, sakra!
Co by mně ale dost zajímalo, co v noci? Je dokázáno, že nesníme po celou dobu spánku. Takže co ten zbytek? Sníme snad o ničem = nesníme? Protože pokud ano, pak nevnímáme a proto si nic nepamatujeme. A to sedí.
Tak počkat, důležitá je definice ničeho. Protože jsem tady použil 'nepřemýšlet = myslet o ničem', ale to je hloupost, protože nic je víceméně věc, abstraktní a těžko představitelná, ale jde to. Nepřemýšlení je taky špatně použité slovo, protože nepřemýšlet můžeme u nějaké situace, ale myslet u ní můžeme. Řekněme tedy, že nepřemýšlení = nemyšlení.
Dobře, pojďme si tedy definovat nic. Nemám pro to přesnou definici, i přesto jsem na základě něčího názoru dokázal splodit něco, čemu vlastně věřím. Někde jsem našel názory, že nic je všechno co nevidím, neslyším, apod. A to je hloupost - pokud jsem hluchý, je nic všechno, co neslyším? Pro mě je to neexistující věc, ale vím, že existuje. Také ale nemůžeme říct, že ve vesmíru nic není. Ono tam je, jenom to nevíme. Všude něco je. Je to ale za hranicemi našeho chápání. Což znamená, že nic neexistuje, je to jen výmysl, jak limitovat naše meze, no ne?
 


Komentáře

1 R. R R. R | Web | 17. srpna 2015 v 23:36 | Reagovat

Tiše pláču.

Já vím, já vím... to nevyřešitelné!

Nic je abstraktní koncept. Často pro nás něco představuje, aniž bychom si to uvědomili. A když si ho většina představí všeobecně, představí si černo. Je nic forma něčeho jako je temná hmota forma hmoty? Jsem stále ještě při smyslech? Kdo ví!

Miluju paradoxy!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama