Umění milovat 2000 let později

19. ledna 2016 v 19:44 | Lukáš Fangovich
Před několika měsíci jsme se bavili o římských dílech a autorech, kde byl nakousnut i Publius Ovidius Naso a jeho snad nejznámější dílo, Umění milovat. To se skládá ze třech knih, "rady mužům", "jak si získat ženu" a "rady dívkám". Rozhodl jsem se podívat na rady dívkám a říct, zda bych ocenil dívku, které Ovidius rady. 2000 let později. Vybral jsem si tedy pár jeho citátů, které tady rozeberu."Nesmíte lalůčky ušní si drahými perlami tížit,"
- Náušnice. Hele, mě osobně je docela jedno, jestli je má, nebo ne. Pokud to nejsou nějaké velké kruhy, nevadí mi to, ale není to věc, které si osobně všímám.

"..žena však šediny své si šťávami naplavo zbarví, ona i pravou barvu uměle zlepšiti chce."
- Barvení vlasů. Toto je určeno pro stařenky, ale já to vezmu jakože na mladé dívky. Barvené vlasy jsou zajímavé a zaujmou, ale upřímně, přírodní barvy jsou nejlepší. Když jsem u barvy vlasů, jsem nerozhodný, protože prostě nevím, co je nejlepší. Zrzky jsou libový. Brunety jsou libový. Černovlásky jsou libový. Blondýny jsou libový. Všechno je libový. Na tohle není jednoznačná odpověď, všechny jsou krásné.

"Málem bych zbytečně radil, ať podpaží nepáchne potem, lýtka ať nejsou drsná tvrdými chloupečky v nich."
- Do mě, feministky! Zrovna dneska jsem četl nějaké přiznání, ať dívky používají antiperspirant. Hele, ať všichni používají antiperspirant nebo deodorant. To se fakt nedá čmuchat, u nikoho. A teď chlupy... s kamarádem na to máme rozdílný názor. Zatímco on si prostě stojí za zcela oholeným, mě je to vlastně jedno, je to na dívce samotné. Chce chlupy, tak ať má chlupy. Je to přeci silná a nezávislá žena.

"K čemu bych radil, vždy ráno si vodou vypláchnout ústa, o zuby pilně dbát, jinak že zčernají vám?"
- Mám pocit, že o tom se ještě zmíním. Úsměv je prostě důležitý, takže si čistěte zuby. Všichni. To se taky nedá čmuchat a ani na to dívat. Na základce byl ve vedlejší třídě jeden kluk, který se na někoho jenom usmál a dotyčný už házel šavli. A doufal, že ta šavle dopadne tak, že mu vypíchne oči. Protože to, co on měl na zubech, byl legitimně mimozemský život. Dodnes mě to straší. Všichni si čistěte zuby. Snad vás to Perlička (nebo jak se ta velryba jmenovala) naučila.

"Znáte i nánosem křidy si získat bělobu tváře, uměle navodit nach, nach když vám odpírá krev. Uměle vyplňujete, kde obočí konce jsou bez brv, malá kožená náplast zakrývá zářící tvář. Bez studu jemným uhlem si podbarvujete oči, anebo šafránem z míst, Cydnu kde světlý je proud. Napsal jsem malou knížku, však péčí veliké dílo, v níž jsem prostředky uved, k pěstění krásy jež jsou. Hledejte pomoc i zde, když úhonu utrpí krása; pokud jde o vaše blaho, nelení umění mé."
- V dnešní době na to máme takové souhrnné slovo - make-up se tomu říká, tuším. Pokud jste dívka, tak asi znáte ty kluky, kteří říkají, že holky by nosit make-up neměly. A já říkám: je mi to fuk. A upřímně, trocha make-upu neuškodí. Trocha. Ne, že vás jebnu polštářem (i když ženu ani květinou neuhodíš) a budu mít váš portrét. Troška toho a troška toho je v pořádku. Každá dívka ale sama ví, co potřebuje, do toho se já motat nebudu.

"Sedávej, jsi-li malá, sic zdá se, že sedíš, když stojíš, ať už jsi malá neb velká, na lůžku ležíc si hov!"
- Ovidius a já máme jiný styl. Malý holky jsou libový. Problém je, že s mými sotva 170 centimetry jsem sám taková malá holka. (V porovnání se spolužáky jsem jeden z nejmenších kluků ze třídy.) I cri evriteim.

"..učte se ladně nést, ženský jak žádá si krok."
- Pokud budete chodit a budete se neustále nakládat jako kyvadlo, nevypadá to moc hezky. To je vše, co o tom řeknu.

"Pochyby není, že chci, by tančit uměla dívka, předvádět pohyby paži při víně na přání všech."
- Nebuďte stydlivé, tak jsem si tuto pasáž vyložil. Paradoxně to říkám já, introvert středního kalibru. Ale fakt, pokud budete stydlivé, někdo si o vás opře kolo, pokud budete jakoby veselé, budete o hodně přitažlivější.

"Dělejte drahoty, podněcujte žárlivost a odvahu."
- WTF Ovidius? Ur like 2000 yrs behind? Oh wait... prosím, nedělejte to. Nám to nedá spát. (Neměl jsem vztah, ale dokáž to pochopit.)

Tohle by asi bylo vše, k čemu jsem při čtení měl poznámky. A co si o tomto díle myslíte vy? Nechaly byste si radit od muže, který zemřel 2000 let než jste se vy narodily?
 


Komentáře

1 Rainbow Unicorn Rainbow Unicorn | 19. ledna 2016 v 19:54 | Reagovat

Libový článek :D Pěkné rady, ale já se spíše řídím tím, co píšeš ta, so.. :D

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 23. ledna 2016 v 22:56 | Reagovat

Ovidius se musí brát s nadhledem, mimochodem četl jsi tu knížku celou? Co říkáš na poslední stránky "o polohách"? XD

3 Lukáš Fangovich Lukáš Fangovich | Web | 23. ledna 2016 v 23:13 | Reagovat

[2]: Co bych na to říkal.. no, tady mu musím dát za pravdu. :D Jsou asi věci, které se nemění. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama