Nezávazné twitterové referendům

27. března 2016 v 10:46 | Lukáš Fangovich
V poslední době jsem čím dál aktivnější na Twitteru, a s tím jsem i rovněž začal sledovat mnoho různých lidí, mezi které častokrát patří náctileté dívky plačící nad tím, jak jsou kluci/holky příšerní a další takové věci. Ne, že bych byl odlišný. Jenže co mě docela namíchlo, nebo spíše rozesmálo, bylo, když se někdo zeptá, co si má dát - kávu nebo čaj? Má si koupit červené nebo růžové ponožky? Jako by jim záleželo na veřejném mínění.Ach ano, veřejné mínění mají skutečně u prdele. Víte, o kom mluvím? Samozřejmě o té naší, velmi levicově (=yuck) zaměřené vládě a parlamentu. V tomto případě ovšem jde o věc veřejnou, kterou pravděpodobně oni ani neřeší. Tady má referendum být. V tomto článku se ale chci spíše zaměřit na ta nezávazná referenda, a to ta, která se dějí na Twitteru a všelijakých dalších sociálních sítích.

Tak si to vezměme logicky. Rozhodujeme-li se, zda si koupíme čaj nebo kávu a nevíme si rady, tak se běžně asi rozhodujeme, co si tedy koupíme a na co máme větší chuť. Bereme v potaz různé faktory - objem, cenu, vedlejší účinky, popřípadě jak cool s tím budeme vypadat. Ale nevím, kolik z vás by se veřejně zeptalo, co si tedy má dát. V případě, že vyhraje jedno nebo druhé, to je jedno, protože autor ankety si stejně dá to, na co bude mít větší chuť. Proč by se měl zajímat o to, co nějaký Tonda z Kozodírek zahláskoval, když autor chce čaj? Tohle mi přijde jako výsměch lidem. Nemusí na něco takového odpovídat, ale proč se zeptá, když stejně ví, že si dá to, co sám chce? Nevím, kolik lidí by se rozhodlo právě kvůli tomu, co námi zmíněný Tonda zahlasoval.

Veřejné mínění je důležitá věc, člověk by si měl být vědom, co si o různých věcech lidé myslí a podobně, protože zatím to může vypadat, že Twitter je plný takových zbytečných anket, ale častokrát se tam objevují i nějaké smysluplné, třeba chtějí-li jít na vysokou školu, nebo jestli jsou spokojeni se svým životem a podobně. A to jsou dobré ankety, kvůli tomu jsem třeba pochopil, jak nízké sebevědomí mnozí jedinci mívají.

Tady záleží, jak je otázka položena. Je-li otázka položena stylem 'Je podle vás lepší káva nebo čaj?', tak to je zjištění veřejného mínění. To je dle mého v pořádku. To divné ovšem nastává v momentě, platí-li: 'Mám si dát kávu nebo čaj?'.

Pravděpodobně jenom řeším nebezpečí baobabů a běžnému člověku je to ukradené, ale já měl tu potřebu o tom napsat článek, protože mi jednoduše přijde zvláštní, jak se lidé ptají na otázky, jejich odpovědi jsou jim vlastně ukradené. Kdyby vám sedm lidí poradilo udělat něco, co chcete víte než to, kde zahlasovalo deset lidí, co byste si vybrali vy?
 


Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 27. března 2016 v 20:24 | Reagovat

Já jsem taky poslední dobou nějak neobvykle aktivní na Twitteru... :D

Jo, máš docela pravdu, nikdy jsem se nad podobnýma otázkama nezamýšlela. Většinou to mám tak, že když se někoho zeptám, jestli mám udělat tohle nebo tamto, udělám pravý opak toho, co mi řekl... xD

2 tiernan-blair tiernan-blair | Web | 28. března 2016 v 19:12 | Reagovat

Hlasuju jako Tonda, protože jsem správná twitterová ovce :D

...Ale máš pravdu, je to zvláštní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama