[TT] Živote, ty filuto!

7. března 2016 v 17:24 | Lukáš Fangovich |  Témata týdne
"Já u pramene jsem a žízní hynu, horký jak oheň, zuby drkotám, dlím v cizotě, kde mám svou domovinu, ač blízko krbu, zimnici přec mám." - Francois Villon, Balada

Znáte Hru o Trůny? Je jedno, jestli myslím seriál nebo knižní sérii - Píseň Ledu a Ohně. Pokud to znáte a sledujete či čtete, asi se shodneme, že George R. R. Martin si pro nás přichystal mnoha zákeřných pastí v podobě nečekaných zvratů a úmrtí postav, které by v leckterých knižních dílech vedly celou sérií a skončily by šťastně. To mimochodem nemám rád. A taky nemám rád lidi, kteří brečí, že například v Hunger Games všechny hlavní postavy umírají. Vážně? Co tak počítám, zase tolik jich neumřelo. Rozhodně ne tolik jako třeba ve zmíněné Hře o Trůny.
Záleží na vašem úhlu pohledu. Když ve Hře o Trůny umřela má oblíbená postava (konkrétně postava v devátém díle třetí série), brečel jsem. Na rovinu, brečel jsem. Když zemřela další oblíbená postava o rok později (tuším že v osmém díle čtvrté série), byl jsem naštvaný. Ale nakonec jsem se zasmál. Páni, jaká to komedie života!
Vidíte, kam tímto předlouhým intrem mířím? Autoři knih si z nás vyloženě dělají legraci, vedou cesty postav tam, kde by normálně neměly jít. Jsou to přeci hlavní postavy, ty to přežijí! Víte, on G. R. R. Martin dělá něco, co se neodváží dělat ostatní autoři. On si totiž bere inspiraci ze života.
Pokud to nevíte, Píseň Ledu a Ohně si zakládá na reálných faktech, a to konkrétně, snad to řeknu spárvně, na Válce Růži v Anglii, kdy dva rody bojovaly o Anglický trůn. Intriky, atentáty, léčky, politika. To vše bylo v historii. GRRM se jen a pouze rozhodl, že toto přepíše do jiné, fantasy formy. Rudá svatba, aneb děj, při kterém jsem jednou a naposledy u seriálu brečel, si také zakládá na skutečnosti. Sic to není z dob Války Růží, ale.. říká vám něco Masakr v Glencoe? Když jsme o tomto před měsícem četli v učebnici angličtiny, mé překvapení a nadšení se nedalo skrýt.
Tak, dostanu se k pointě článku? Nejlepším autorem knih jsou dějiny samotné. Autoři jsou následně jen a pouze kronikáři přepisující a přikrášlující daný děj.
Tady už je ta pointa! Celé trvání článku mi utíkala. Život je, mnohdy, tragický a donutí vás brečet. Budete zničení, naštvaní. Jenže když už tady toto pochopíte, když přijdete na špinavou hru života, tak se vám vymyslí částečný lék - všemu se jen můžete smát. Když mi umřela má oblíbená postava, byl jsem naštván. Ale to bylo vše. Počítal jsem s nejhorším a ono se to stalo. Zasmál jsem se, jak je to opravud možné.
Ve většině článků možná působím optimisticky. Tak tady ne. Počítejte s více scénáři. Počítejte i s tím, že se něco posere - nutně to ale nemusí znamenat, že se to opravdu posere! Když to totiž poté přijde, můžete se jenom pousmát, že jste to čekali a že vás ten šprýmař život tak úplně nedoběhl. Tenhle život, který vedeme, to je jenom komedie pro někoho tam nahoře (ale ne pro Boha, ten je od roku 1882 mrtvý. Nebo spíše tehdy byla jeho smrt potvrzena).

Pravidelná poznámka na konci článku: Páni. Já jsem ten článek chtěl orientovat jinak, a ejhle, nějak mi ujely prsty a vzniklo to, co vzniklo, a sám ani nevím, co to je, je to zajisté nesmyslné, ale já si to po sobě číst prostě nebudu.

Vysvětlení neaktivity: Dále bych se chtěl vyjádřit k tomu, že jsem hluboce zklamán sám sebou, že druhý článek v řadě je na téma týdne. Jsem na sebe naštvaný, že jsem si nenašel čas napsat něco z mého velkého repertoáru možných článků. Ale to víte, v brigádě mám teď frmol, velká zakázka, která musí být brzy hotova a navíc vyšel House of Cards (či Domek z Karet, jak se mi v poslední době český název zamlouvá), na který jsem se dost dlouho těšil, takže mé dny se skládaly z toho, že jsem se ráno probral, dal si jednu mapu v Counter Striku, dále se nasnídal a vrhnul jsem se do práce s puštěným House of Cards. Aby toho nebylo málo, byly rovněž Katowice (což je něco jako když mají Muslimové svaté město Mekku, hráči počítačových her mají svaté město v Kawovicích, a to vždy na začátku března, kdy se koná finále Intel Extreme Masters), takže si někde do toho připočtěte sledování streamů opět říznutým prací. No a to je důvod, proč nebyl čas. Snad se to spraví. Pac a pusu a kamion.
 


Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 7. března 2016 v 17:47 | Reagovat

hezký a zajímavý :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama