Esporty na Olympijských hrách?

17. dubna 2016 v 20:12 | Lukáš Fangovich
Kdybyste se před dvaceti lety lidí zeptali, zdalipak je možné si vydělávat hraním videoher, odpověď by byla jasná. Na druhou stranu, takhle by zareagovali na většinu moderních věcí. Elektronické sporty, nebo taky esporty, jsou mezi námi už několik let - odhaduji, že už to bude tak deset let, co se opravdu rozjely, a za tu dobu se dost rozvinuly. Je možné, že za dalších deset let uvidíme esporty na Olympijských hrách?


Abychom si tuto otázku mohli zodpovědět, nejdříve musíme definovat, co to je sport. Na pomoc jsem si v tomto případě zavolal Google. Cituji: "Pojmem sport je dnes označována pohybová (fyzická) aktivita provozovaná podle určitých pravidel a zvyklostí, jejíž výsledky jsou měřitelné nebo porovnatelné s jinými provozovateli téhož sportovního odvětví." Toto nám dost prozrazuje - jen si porovnávejme sport a esport.

Ve sportu, třeba fotbale, hrají dva celky po jedenácti hráčích proti sobě. Cíl má pevně stanoven - do jistého časového termínu musí jedno družstev dát co nejvíce branek. Ten, kdo dal více branek, je vítězem utkání. A co esport? Vlastně to samé. Tým po obvykle pěti hráčích stojí proti podobnému celku po pěti hráčích a cílem je udělat jistou akci do jistého časového termínu. Jediný rozdíl mezi sportem a esportem je ten první bod Google definice; sport je totiž fyzický. A proto není esport sport, ale esport - elektronický, nefyzický, sport.

Teď, když už víme, že esport má kvality sportu, se můžeme ptát na dvě otázky: mohli bychom vidět esport v televizích, nebo třeba na Olympijských hrách?
Když se to tak vezme, esporty již v televizi vídáme - teda, jak se to vezme. Vídáme je na streamovacích (= živý přenos) platformách, kupříkladu Twitch.tv, která plní funkci televize pro hry, lidé tam živě hrají, dokonce se živě vysílají herní turnaje. Když je to na internetové televizi, tak proč ne v té reálné? Odpověď je docela jasná, lidé ještě nemají zažitý pojem esportu jako sportu, a proto by se na to nedívali. Jasně, kdo by ale mířil hry pro starší publikum, když je tady to mladé? Většinou už ovšem bývá, že teenager nemá v pokoji televizi, ale spíše počítač, popřípadě telefon, na kterém si může Twitch pustit a živě nějaké klání sledovat. Osobně mi moc nedává smysl přinášet videohry do televize, když tamní publikum by nebylo tak rozšířené, jako je na internetu. I přesto je to, že by se esport dostal do televize, obrovský milník. A to se tak trochu povedlo - Prima COOL, stanice zaměřená především na mladší publikum, se rozhodla na Twitch.tv vysílat velkou videoherní akci - Dreamhack Masters 2016 konané v Malmö, jejíž sestřih přinesou o týden později do televize, takže můžeme říci, že se esport do televize přeci jen dostal - ignorujme fakt, že vysílací čas tohoto sestřihu je půlnoc. Bylo by skvělé vidět třeba finále nějaké velké akce v televizi v hlavním vysílacím čase, ve kterém se ovšem obvykle hraje, opět zmíním Dreamhack Masters, na který se právě teď dívám, kdy přenos finále (nejdříve analýza nadcházející hry) začínal v 19:30 a hrubým odhadem se skončí okolo desáté až jedenácté hodiny. To by šlo, vyškrtnout část vysílacího programu a nahradit jej za toto! Jsem si jist, že by se našlo dost lidí, kteří by tento přenos sledovalo. Opět se ale vraťme k tomu, zdalipak to za to stojí. Stojí vysílat v televizi něco, co je snáze dostupné na internetu? Za mě ne.
A teď se dostáváme k druhé položce - esporty na Olympijských hrách! Mohly by vedle profesionálních atletů, kteří tréninku zasvětili mnoho svého času a síly, stát počítače s hubenými a bledými mladíky hrající videohry? Myslím si, že většina z vás odpoví stejně jako já - prostě ne. Bylo by skvělé vidět esport na takové obrovské akci, ale 'poskvrnit' tradici Olympijských her tímto způsobem mi přijde hloupé.

Když řeknu jedno, a to, že esporty mají budoucnost a možná jednoho dne nahradí ty normální sporty, nebudu daleko od pravdy, nicméně představit si esporty místo sportů v plném rozsahu, to mi nepřijde jako dobrý nápad. Esporty se hold budou vyvíjet odděleně od sportů a svým způsobem, a tak to má být.
 


Komentáře

1 bestinblack bestinblack | Web | 18. dubna 2016 v 11:11 | Reagovat

Pěkně napsaný článek. :)
Osobně si myslím, že přenos do televize, (na programy, které necílí na mladší publikum), by jen uškodil a myslím, že by to přece jen mělo zůstat raději na Twitchi, popř. na Primě COOL, ve svém zázemí.
U Olympijských her to mám stejné. Nedokážu si představit, jak by to sakra probíhalo? Někdo by skákal o tyči a najednou střich, kde Fnatic sedí soustředěně u obrazovek? :D Představa vcelku směšná.

2 bestinblack bestinblack | Web | 18. dubna 2016 v 11:12 | Reagovat

[1]: *střih, proboha. Hlavně, že to 5x kontroluju. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama