Tohle je můj přítel a toto má přítelkyně

1. května 2016 v 21:18 | Lukáš Fangovich
A víte vy, kde opravdu potřebujeme rovnost? V oslovení! Jak můžu říkat věci na úrovni, aby to nevyznělo nějak zvláštně?


Začněme u přítele, jak ovšem naznačuje již název tohoto článku. Když jsme s kamarádem psali slohovou práci, která měla fakt luxusní zápletku (dostal za ni za 3, mimochodem), psal tam, že se setkal se svým-- ejhle, jaké oslovení? Potkal se se mnou, se svým... kamarádem? přítelem? Kdyby řekl přítel, mohlo by to znamenat, že jsme pár, naopak kamarád se nám oběma zdal docela dětinský. Nakonec se rozhodl použít přítele s dodatky v podobě dlouholetého a dobrého.
A tady je ten problém. Pokud někomu představím svého kamaráda jako svého přítele, člověk netuší, jestli jsme kamarádi, nebo homosexuální pár. Naopak, když bych to samé řekl o své slečně, tak by si asi málokdo pomyslel, že je to má kamarádka, a spíše by řekl, že jsme pár.

Toto je pro mne poněkud nové - šestnáct let jsem to řešit nemusel, spíše jsem uvažoval nad tím, jak to bude, až to bude. A teď, když už to je... jak? Jak mám svou přítelkyni oslovovat? No, zatím jí oslovuji tak, jak jsem již použil teď - má přítelkyně je má přítelkyně, a nenapadlo mě používat něco jiného. Holku prostě používat nebudu, přijde mi to totiž docela neuctivé vůči přítelkyni samotné - "to je moje holka" totiž zní, jako kdybych si jí dostatečně nevážil, třebaže tomu tak není. Slečna zní hezky, alespoň mně se to líbí. "Toto je má slečna." Dobře, zní to hezky jak kdy, protože kdybych to měl používat na denní bázi, no nevim nevim. Slečnu bych používal při výjimečných případech.

Dobrá, dostaňme se zpět k mému kamarádovi. Obdobně, jako u holky/kluka (popravdě, když o mně má přítelkyně mluví jako o svém klukovi, nevadí mi to a líbí se mi to. Kdybych o ní ale měl mluvit jako o mé holce, ne-e.) mi přijde kamarád jako dětinský, to už jsem ovšem nakusoval. (Otázka: Hej, Lukáši, proč to píšeš tak dementně? Odpověď: Nevím, píšu to, co si myslím, a proto to nedává smysl. A ne, nebudu si po sobě článek číst.) Jak mám adresovat kamaráda? Osobně se mi totiž fakt líbí oslovení přítel, a byl bych ho používal, kdyby si ho lidé nemohli zaměňovat s něčím krapet jiným. Další problém je ovšem ten, že když budu přítelkyni říkat přítelkyně, říkat kamarádovi přítel může být matoucí.

Ještě nevím, jak to budu ostatním říkat. No dobře, mám přítelkyni, a tak o ní budu mluvit. A kamarád, třebaže ho chci oslovit s co největší úctou, budu holt muset použít toho 'dětinského' kamarádka.

Vsuvka na konci článku naprosto nenavazující na obsah článku. Opravdu dlouho nebyl článek, a za to se převelice omlouvám, na své 'povinnosti' jsem docela kašlal, a návštěvnost tomu odpovídá. Pokud máme nalézt důvod, proč tomu tak je, odpověď je vlastně v tomto článku, ano, mám přítelkyni, a po dlouhé době jsem šťastný - už týden myslím jen pozitivně, třebaže se stala věc, která by mě kdysi srazila na kolena. Společně s tímto vztahem ovšem přichází spoustu komplikací, které bych rád někdy vyřešil v nadcházejících článcích, ale zatím je docela 'nebezpečné' o tom mluvit. Jo, bude to pro mě těžký, ale já se s tím poperu. Per aspera ad astra.
 


Komentáře

1 tiernan-blair tiernan-blair | Web | 3. května 2016 v 20:42 | Reagovat

Omlovám se, že se k tomu vyjadřuju takhle a ne nějak formálně, ale... Aww! já vás sice neviděla, ale moje podvědomí napovídá, že vám to spolu sakrasluší.

2 Lukáš Fangovich Lukáš Fangovich | Web | 3. května 2016 v 21:52 | Reagovat

[1]: Děkuji moc, to je hezké. :)

3 Hanka Hanka | Web | 19. května 2016 v 21:53 | Reagovat

Máš pravdu. Já to řešit nemusím. Kluka nemám, je mi třináct. Kamarády nemám, jsem... tak strašně sama! :D  Ne, nějaké mám, ale říkám normálně dětinsky "kamarád", protože jsem dítě. :-D

To je super, že máš holku a jsi šťastnej! :)

4 brokolice-kveta brokolice-kveta | Web | 26. června 2016 v 10:59 | Reagovat

Ono se to nějak automaticky dostalo do našeho podvědomí o.O Taky je pro mě absolutně nepřirozený říct "tohle je moje přítelkyně" (a myslím kamarádku) a "tohle je můj přítel" (a myslím kamaráda).

To samý vidím v tom, když řekne muž o své manželce "to je moje žena" - je to úplně zautomatizovaný, ale taky mi přijde, jak kdyby to byl nějaký kus hadru. Není prostě "to je moje manželka" úctivější?

A nakonec, ať si to říká každý jak chce. Každopádně s tebou souhlasím a přeju ti to s tou tvou "přítelkyní" (:D). A pokud ti to nebude vadit, hodím si tě do favourite sites') měj se.

5 m. m. | E-mail | Web | 24. srpna 2016 v 15:08 | Reagovat

Mně přijde kamarád v pořádku. Když ti to zní dětinsky, použij kámoš, to je chlapáčtější :D

Přítelkyně je buď přítelkyně, nebo slečna, tak to mám ráda já :) Přítelkyně mi od některých partnerů znělo příliš strojené, divné. A když tak občas označují mí známí svoje slečny, přijde mi to taky divné. Asi jako když se někdo, kdo obvykle mluví nespisovně, snaží mluvit spisovně. Prostě to vyzní uměle. Slečna je takové milé a uctivé oslovení, je to jako poklonit se jí kloboučkem, pomyslně. A každá má ráda, když je ten její občas gentleman ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama