Lukášova obrana jazyka českého

6. června 2016 v 20:35 | Lukáš Fangovich |  Úvahy
Již dlouhou dobu je známo, že angličtina dominuje ve světě, a proto je její výuka pravidlem na každé škole již od první třídy. V poslední době se ovšem shledávám s názorem, že angličtina je prostě nejlepší, zatímco čeština je příšerná - krom zbytečně těžkého jazyka je to prý ošklivý jazyk náročný na naučení nebo používají. Jako prosim??!!


Nejzábavnější je vždy to, když si něco uvědomíte až po hodně dlouhé době. Tak třeba v čítance ze šesté třídy byl na úvod text psán Janem Werichem (v té době to pro mě byl obyčejný herec, teď je to pro mě jeden z nejlepších českých filosofů). Dovolím si jej zde přepsat:
"Čeština je krásná řeč. Ona má obrovskou plejádu slov pro obyčejný věci. Třeba kulaťoučké jablíčko... To neřeknete jinou řečí. Angličan musí říct a little round apple, malé kulaté jablko... Tomu přece chybí barva i vůně. Když víte, kde se dá říci kulaťoučké a kde se říci nesmí, můžete s tím jazykem nakládat, jako by to byly housle. Vy můžete říct: To je jedno, jestli já to dělám tady a on tam. A je to správně. Ale můžete taky říct: Jedno je, dělá-li to on tam či já tu. Říkáte totéž a zní to, jako když tluče do kovadlinky. Ale zase to nejde říkat zásadně, na to není pravidlo. Je to váš rodný jazyk, a proto ho neslyšíte jen ušima jako jiné řeči, které jste se naučil. Slyšíte ho taky žaludkem, který se vám sevře, taky srdcem, které se rozbuší, nebo zádama, kde vám přejede mráz... Ona řeč vlastne není znalost slovíček, nýbrž melodie..."


Takovýto text skýtá vlastně celou podstatu tohoto článku. Ti dnešní mladí (řadím se do této generace) si vlastně vůbec necení toho daru, který máme. Myslí moc chytře - budou-li perfektně umět anglický jazyk, nikdy se nikde netratí - je to můj odhad, ale troufám si říci, že více než polovina světa anglicky hovoří. K angličtině přidají ještě třeba španělštinu, němčinu či francouzštinu, pro fajnšmekry čínštinu, japonštinu nebo korejšitnu, a ve světě se nikdy neztratí. Ano, pro cílevědomého člověka to jsou pádné důvody. To byste ovšem zaměnili jedinečný drahokam s žádnou tržní cenou za zlatou cihlu, které je všude plno.

Chcete-li něco propagovat, například nějakou písničku, největší dosah budete mít, napíšete-li písničku anglicky. Přeci jen - 17 milionů lidí mluvících česky (včetně Slováků, nezapočítával jsem lidi v zahraniční, a celkově to je jen můj odhad, nevím, kolik obyvatel Slovensko skrývá) se nedá porovnat se skoro čtyřmi miliardami lidu. Jenže zde musím poukázat na něco, co jasně řekl Werichův výrok - kulaťoučké jablíčko anglicky neřeknete. Čeština je nádherný jazyk, ve kterém můžete desítkami cest vyjádřit jedinou věc, je to krásný, poetický jazyk, který se, alespoň pro rodáky, příjemně poslouchá. To angličtina... ta je bez chuti. Je to takový prázdný jazyk (opět pro české rodáky), kterým se sice domluvíte, ale neřeknete něco tak krásného, jako byste mohli říci v češtině.

Nakonec, jsem rád, že se děti učí cizím jazykům - to jsem jim ovšem sám ponoukl ve školní ročence ze základní školy, ať se učí cizí jazyky. Ale aby nezapomněli na svou matku, něco tak nádherného, jako je český jazyk. Nechci vás měnit, a pakliže máte radši jiné jazyky a svým rodným pohrdáte, je to vaše věc. Ale i tak bych byl velmi rád, kdybyste si uvědomili, že v ústech držíte klenot, tak si jej také patřičně važte.

A jaký názor máte vy? Souhlasíte s obranou jazyka českého, nebo jste pro pokrok?
 


Komentáře

1 Tori.U Tori.U | Web | 9. června 2016 v 19:05 | Reagovat

Zrovna dnes jsme o tom měly rozhovor s kamarádkou. Neznám způsob, jak si v angličtině hrát s jazykem tak, jak nám to umožňuje čeština. Když se na to člověk podívá očima začínajícího/snad-se-jím-jednou-stanu spisovatele, tak je zde ta obrovská propast mezi publikem, kdy jen málokterý český spisovatel prorazí tak, aby se jeho knihy dočkaly překladu.
Mám češtinu ráda. V mluveném slovu sice často používám cizojazyčné výrazy, pletu dohromady angličtinu s francouzštinou, ale nic nenahradí tu pestrost češtiny, když přijde na psaní.

2 Hanka Hanka | Web | 10. června 2016 v 18:28 | Reagovat

Hele, ty jsi měl asi stejnou čítanku jako máme my! :D
Mas naprostou pravdu. Mám Češtinu ráda, zda se mi jako úžasny jazyk. :)

3 ♥LucyHos♥ ♥LucyHos♥ | Web | 12. června 2016 v 12:12 | Reagovat

Čeština je úžasná. Je to snad můj nejoblíbenější předmět ve škole ! :)

4 Whirpy Whirpy | E-mail | Web | 3. července 2016 v 20:04 | Reagovat

Souhlasím, a tyto Werichovy věty jsme četly také, už na ZŠ s naší úžasnou paní češtinářkou, která všem, kupodivu i těm největším sígrům nechala něco v palici.

Já se momentálně věnuji kromě češtiny (překvapivě, když je to mateřský jazyk :D) ještě teda té angličtině a pak taky neoblíbené němčině.
A já třeba nechápu, proč tolik lidí nemá rádo němčinu, neberu teď ten argument s 2. světovou válkou, Italové byli taky fašisti a italština je teda mnohem oblíbenější... :'D
Neboť když bych měla srovnat NJ a AJ, tak NJ je mnohem lehčí a systematičtější a když člověk umí výslovnost, tak to rozhodně není příšerný jazyk. :'D Ale bohužel plno učitelů to dokáže zhnusit už ve škole a tam ta zášť asi začíná... ale to bylo trochu od tématu. :D

5 F.S. F.S. | 17. července 2016 v 6:58 | Reagovat

Já mám třeba přirozenou zálibu ve slovanských jazycích, což od češtiny samotné není úplně vzdálené. Ruština, polština... Jo, to je moje c:
Whirpy: Těžko říct, třeba pro mě je to hrozně náročný styl mluvy a nemůžu si pod těmi neznámými slovíčky představit emoce, které potřebuji.

Krom toho mi to přijde jako menší zrada. Během doby národního obrození se tu tolik lidí snažilo zavést zpět češtinu, a teď si toho vůbec nevážíme. Je snadné přizpůsobit se miliardám, ale proč se nezkusit český jazyk rozšířit i trochu do světa?

6 Lávuše Lávuše | 26. července 2016 v 13:17 | Reagovat

Češtinu miluju! Asi ne jako předmět ve škole, ale copak angličan řekne pidimidi mraveneček? Mám pocit, že ne. S celým článkem souhlasím do poslední tečky.
Braňme čéjinu! - eh, češtinu!!

7 retrofeeling retrofeeling | Web | 24. srpna 2016 v 20:32 | Reagovat

Super článek, se kterým naprosto souhlasím :-) + hezky píšeš, jdu si pročíst i ostatní texty :-)

8 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 24. srpna 2016 v 20:56 | Reagovat

Řekla bych, že v angličtině neřekneme nic tak "voňavého", protože nejsme rodilí mluvčí angličtiny, to je celé. :)
Čeština je nádherná, to je pravda. Užuž se chystám začít čtvrtý rok studia bohemistiky a pořád mě čeština něčím překvapuje.
Řekla bych ale, že tenhle postoj (že češtinu až tak nepotřebujeme a tak vůbec) nenajdeš jenom u mladých. Stačí  si proletět nějakou facebookovou skupinu nebo diskuzi pod nějakým článkem, tam najdeš X dospěláků, kteří vůbec nejsou ochotní psát jako lidi, a když jim to vytkneš, řeknou ti, že oni přece pravopis (a češtinu) k životu nepotřebujou. Fuj.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama